Úvod Nadměrné pocení

Nadměrné pocení

Pocení je pro každého člověka velmi důležité. Jako termoregulační nástroj udržuje v těle stálou teplotu. Při přehřátí začne organismus vylučovat pot, tím nejen vyrovnává teplotu v těle, ale zbavuje ho i jedovatých látek, které jsou člověku nepříznivé. Tímhle způsobem si organismus sám pomáhá k očistě. Pokud je však z nějakého důvodu pocení nadměrné (hyperhydróza), může člověka oslabit, způsobit mu zdravotní obtíže.

Mechanismus pocení

Mechanismus pocení je řízen hormony a nervovým systémem (hypotalamem). Potní žlázy, kterých je v těle zhruba dva miliony, jsou uloženy v nejnižší vrstvě kůže a spirálovitými vývody vylučují pot na povrch epidermu (vrchní vrstva kůže). Pot je slaná tekutina obsahující 99% vody a 1% močoviny a odpadních látek. V normálním prostředí tělo produkuje určité množství potu (cca ½ l). Nejvíc se obvykle potí dlaně, chodidla, podpažní jamky, podňadří a třísla. Pokud tělo reaguje pocením na zvýšený přísun tekutin, teplo, zvýšenou námahu a případný stres přiměřeným zvýšením potu, je to v pořádku.

Co je nadměrné pocení?

O nadměrném pocení se dá hovořit, pokud se člověk potí i v situacích, kdy by normálně neměl, a nebo vylučuje příliš velký obsah potu. V extrémních případech se může vyloučit až 1,5 l tekutin za hodinu, což je pro zdraví organismu nebezpečné. Na kolik je pocení úměrné, jde však těžko vyčíslit, protože je to záležitost ryze individuální. Člověk sám nejlépe pozná, kdy se stala v jeho termoregulačním systému nějaká změna, případně, kdy jej nadměrné vylučování potu začne obtěžovat a oslabovat.

Kdy může nastat nadměrné pocení?

Nadměrné pocení má spoustu příčin:

  • Infekční nemoci. Většina infekčních nemocí je provázena horečkou nebo zvýšenou teplotou, tělo se pak víc potí. Horečka je obranou proti infekci, bakteriím či virům se ve větších teplotách nedaří. Pokud není horečka příliš vysoká a neoslabuje organismus, je lépe ji uměle nesnižovat. Nadměrné vylučování potu je třeba vyrovnávat zvýšeným příjmem tekutin, aby nedošlo k dehydrataci.
  • Menopauza. V období menopauzy, případně jiných hormonálních změn (puberta, těhotenství) bývají časté tzv. návaly horka, které jsou doprovázeny zvýšeným vylučováním potu. Po nastolení hormonální rovnováhy se proces pocení upraví.
  • Neléčený diabetes. Při neléčeném diabetu se objevuje zvýšené pocení a močení. Je to stav, kdy je nutné vyhledat lékaře.
  • Zvýšená činnost štítné žlázy. Ta se dá samozřejmě také léčit a průvodní jevy, jako nadměrné pocení omezit.
  • Problém vnitřních orgánů. Při některém onemocnění vnitřních orgánů (srdce, plic, ledvin, žlučníku či slinivky) může dojít k nadměrnému vylučování potu. Je to druhotný příznak, který po vyléčení vymizí.
  • Vysoký tlak. Při oběhových problémech může nastat pocení, které překračuje normální produkci. Často se tak přihlásí náhlé zvýšení tlaku.
  • Stres, deprese, strach a úzkostné stavy. Protože je pocení řízeno nervovým systémem, reaguje tělo samozřejmě na jakékoliv vybočení z normálu (změny nálad, leknutí, agrese, tréma apod.). Průvodních jevů je víc, jedním z nich je nadměrné pocení.
  • Obezita. Obezita je častou příčinou nadměrného pocení. Špeky prostě zahřívají. Po absolvování redukce váhy se pocení většinou upraví.
  • Špatná životospráva. Stravovací návyky s požíváním ostrých, smažených a příliš horkých jídel může zvýšit pocení. Taktéž i nadměrné pití alkoholu a kávy.
  • Abstinenční příznaky. Při vysazení některých návykových látek může dojít k vylučování tzv. studeného potu.

V některých případech jde o lokalizaci nadměrného pocení v určitých místech, například v podpaží nebo na chodidlech a dlaních.

Jaké jsou průvodní jevy nadměrného pocení?

Kromě vylučování tekutiny (vody), tělo vylučuje i soli a jedovaté látky, kterých se potřebuje organismus zbavit. Ty se mohou projevit na oblečení (při zaschnutí) ošklivými bílými skvrnami. Na kůži mohou působit dráždivě, zvláště u dětí a citlivých osob. Projevují se potničkami (výsevem malých červených skvrn). Pot pokud je čerstvý za normálních okolností není většinou cítit, obsahuje i nějaké antibakteriální složky. Při nadměrném pocení a zvláště tehdy, kde není možnost se ihned umýt, vysušit a převléct, případně přezout, rozkládající se pot začíná nepříjemně páchnout a stává se živnou půdou pro množení bakterií a plísní. Ty přidávají zápachu na intenzitě. Nejčastějšími místy, kde dochází k tvorbě plísní jsou chodidla, hlavně místa mezi prsty na nohou, poté třísla, podpaží a u obézních lidí oblasti pod tzv. kožními řasami (pod prsy, povislým břichem apod.). Dalšími komplikacemi nadměrného pocení může být dehydratace, ztráta solí, zhoustnutí krve,poruchy oběhu a metabolismu a zmatek v iontovém hospodářství.

 

Léčba nadměrného pocení

Pokud dochází dlouhodoběji či opakovaně k nadměrnému pocení, je třeba to nějakým způsobem řešit. Měla by se vždy vystopovat příčina, kterou lze v mnohých případech léčit či odstranit. Když pomine příčina, pomine většinou i nadměrné pocení.

Pokud jde o nějaký funkční problém potních žláz (může být jen u některých), lze jej řešit lokálně přípravky, které tlumí vylučování potu (antiperspiranty), zápach jde eliminovat deodoranty. Je lépe se poradit v lékárně, kde mají kvalitní a specializované zboží. V případě neúspěchu se na mnoha odborných pracovištích aplikují botulotoxinové injekce, které jsou poměrně drahé (několik tisíc korun), ale mohou vyřešit nadměrné pocení až na jeden rok.

Nejúčinnějším a také nejkrajnějším řešením je odstranění potní žlázy. Přistupuje se k němu jen, když ostatní možnosti selhaly. Operace vyřeší problém nadměrného pocení někdy trvale, někdy jen na pár let. Je však poměrně riziková.


TIP : nformace o Halitóze najdete na Zápach z úst. Je způsoben jen špatnou ústní hygienou?
Pakostice nebo-li nemoc králů - nemoc dna. Jedná se o metabolické onemocnění s genetickým základem.

Co může člověk udělat sám?

Každopádně začít víc dbát na hygienu, častěji se mýt, pořádně vysušit pokožku a převlékat se do suchého prádla a oblečení. To by mělo být vzdušné, přiměřené okolní teplotě a vyrobené z přírodních materiálů. V místech většího pocení lze občas aplikovat antiperspirant, případně deodorant. Nic se však nemá přehánět, aby se nezabránilo vylučování škodlivin z těla. Proto je třeba volit dobu, kdy následně dochází ke společenskému kontaktu (při odchodu do práce apod.). Vhodné je upravit i stravovací návyky. Vyhnout se těžkým, smaženým, ostrým a sladkým jídlům a nahradit je čerstvými produkty, zeleninou a ovocem apod. Pokrm i nápoje by se měly konzumovat ve střední teplotě, ne příliš studené či horké.

Při nadměrném pocení je třeba doplnit ztrátu minerálů a solí, hlavně hořčíku. Je proto dobré kompenzovat to některými z doplňků stravy či přírodními produkty. Ty mohou také pozitivně ovlivnit další pocení. Při vzniku plísní je nutné na postižená místa aplikovat antimykotinové krémy a mastičky. Pomáhají i byliny a bylinné čaje (šalvěj apod.).

V dnešní době se vyrábí i prádlo (např. ponožky) s koloidním stříbrem, které zabraňuje pocení, pachu a léčí plísně.

Pokud jde o prostředí s větší teplotou (v parných dnech - doma i v autech, případně u některých profesí - u pecí, ve sklárnách apod.) je nutné ochlazení v podobě větráků či klimatizací.

Nejdůležitější je přiměřený pitný režim!


TIP : sinusitida nebo-li zánět vedlejších dutin nosních. Zánět dutin je časté onemocnění všech věkových skupin. Jak probíhá diagnostika a léčba?

Závěr

Závěrem lze dodat, že nadměrné pocení má vždy vnitřní příčinu. Je nepříjemné pro člověka samotného i pro jeho okolí. V určitých momentech může být i zdraví nebezpečné, zvláště pro malé děti a seniory. Pocení je nutno řešit úpravou životosprávy, dodržováním zvýšené hygieny a léčbou  příčin.


Diskuse (105 komentářů)

Kamila, (30. 11. 2010 12:52) Reagovat
Jakej "odborník" může napsat tohle: •Obezita. Obezita je častou příčinou nadměrného pocení. Špeky prostě zahřívají. Po absolvování redukce váhy se pocení většinou upraví.????
Markéta, (04. 12. 2012 12:32) Reagovat
Tak je to přeci pravda, že obézní lidi se více platí, ale také ne vždy platí, že po redukci váhy se pocení upraví. Obezita je jedna z možných příčin.
Veronika, (29. 01. 2011 08:42) Reagovat
Já našla přípravek, který pravdu funguje a to je v dnešní době zázrak. Jmenuje se Driclor a můžu říct, že je to fakt záchrana pro všechny z nás, kteří se potíme. Našla jsem i stránky, kde ho prodávají v 75ml balení, což je skvělý, protože v lékárnách mají jen 20ml balení, který je brzy pryč a tohle 75ml balení se hodně vyplatí. Dlouho vydrží a cena je taky výborná. Můžu všem doporučit obchod driclor.eu
Mili, (19. 04. 2012 20:18) Reagovat
Mám pro Vás tip na mnohem lepší přípravek než je šílené štípavý Driclor :-) Zkuste Everdry, www.everdry.cz, je šetrnější a funguje :-)
kuba, (23. 10. 2016 14:31) Reagovat
ja to chci dik
Lucie, (26. 05. 2011 18:05) Reagovat
Ahoj, ja jsem od patnacti nemohla nosit svetle modre veci, sedive a proste vsechno kde je videt kolac v podpazi. Nejdriv jsem sehnala vlozky do podpazi. Jako super ale to bych se nedoplatila a pak jsem nasla Perspi guard pripravek a fakt se nepotim. Poctive strikam do podpazi, nic me nestipe a neboli. A me se ulevilo.
Edita, (30. 06. 2011 14:35) Reagovat
Kde se dá prosím sehnat ten Perspi Guard?
Lucie, (11. 07. 2011 15:59) Reagovat
Maji ho na proti-poceni na internetu
Hana, (07. 07. 2011 10:57) Reagovat
Dobrý den,mám problémy s nadměrným pocením, a bohužel, všichni mi tvrdí, že to souvisí s mojí nadváhou. Nerada tu tedy čtu že to tak skutečně je :-)Antiperspiranty apod. prostě nic nezabírá, stačí že se aktivněji pohybuji a problém je na světě. Přemýšlím tedy o tom že si nechám aplikovat botulotoxín v Esté. Na webu píšou, že ten účinek trvá až 12 měsíců - podívejte http://www.esthe-laser.cz/nadmerne-poceni.htm, tj. půl roku, ale ve článku přímo píšete, že to je jeden rok. Jak to teda je ve skutečnosti?
Jana, (13. 07. 2011 11:34) Reagovat
Já jsem na botoxu byla několikrát, při troše dobré vůle můžu tvrdit, že fungoval kolem 4 měsíců, ruce+nohy za 19000,-. Jinak sama už měsíc používám iontoforézu, která mi zabírá na ty samý partie a nestála ani moc peněz. Zkus se podívat na http://www.iontoforeza.cz/iontoforeza_a_poceni.php. Malá rada: když si o to napíšeš tak od nich dostaneš záruku vrácení peněz na 2 měsíce a mě to zafunguvalo už za 11 dní;-)ale vracet to nebudu:-) za ty prachy to bylo zadarmo, teda v porovnání s tim mym botoxem. Snad jsem ti pomohla, držim palečky :-)
Čestmír, (19. 07. 2011 12:52) Reagovat
Mám problém s pocením při spaní . Potím se ale jen v horní části hrudníku a krku . Nohy mám chladné . Kdo mi poradí coje příčinou a jak to léčit ?
Aleš, (26. 07. 2011 10:51) Reagovat
Během noci se potím v oblasti za krkem a zad musím si někdy i převléknout je to opravdu nepříjemné a nevím co s tím. Problém mám poslední měsíc předtím jsem nikdy nic podobného neřešil. poradíte mi někdo ...
Jarin, (30. 07. 2011 05:26) Reagovat
Hm, jsem na tom stejně. Jsem závislý na čerstvém vzduchu, hodně větrám i při spaní, ale přes to se vždycky spotím kolem krku a ramen. Než mě to probudí je už pozdě, jsem prochladlý, od průvanu mi tuhnou svaly na šíji a bolí za krkem až hlava. Trochu to svádím na stres, v posledních třech letech se nám dost vyhrotila rodinná "harmonie". Pokud tady čtu, že pocení je očistný projev, trochu se zdráhám používat různé omezovače pocení, nějak se přeci ten toxin musí dostata ven. Asi to chce jít po příčině.
petjana, (31. 12. 2011 08:42) Reagovat
čestmíre, to jsou nervy. Takhle s emůže projevovat deprese...
Eva, (17. 11. 2012 10:24) Reagovat
Dobrý den, já se taky tak moc potím. Mám hypofunkci štítné žlázy a astma bronchiale. Doktor mi říká, že je to i tím a kortikoidy a hormony co mi dávájí. Má maminka se také tak moc potí, jak ze sprchy...má diabetes... Je to jakoby odpověď určitého zánětu, nebo něčeho co nefunguje...anebo nefunguje dokonale. Existuje také menopauza a hormonální nerovnováha...Nejsem doktor, ale jedno vím, že je to hrozné s tímto žít. Já dělám kadeřnici, jsem stále spocená, ikdyž se převléknu, mám záda a třísla naskrz promočené, dávám si i ručníky pod kalhoty malé...Jsem mladá a je mi trapně, jsem celá červená a upocená. Mívám časté zápaly plic i kvůli tomuto pocení. Počasí k tomu nepomáhá, protože jeden neví jak se má již obléci a ikdyž vylezu ze sprchy a zůstanu bez oblečení, protože mi je horko, jsem do 10 minut opět spocená, že bych to mohla sbírat do kýbla...
Eva, (17. 11. 2012 10:25) Reagovat
Co poradit? Nic, myslím na duše v očistci, tam je větší hic, snad to je preočista již zde na zemi...Nestěžuji si, nesu to...odevzdávám...a snad teď v zimě si oddechnu :) Držte se, a hlavně nemalomyslnět, máme bazén zadarmo :)))
Nový příspěvek
Copyright 2006–2022 © Nadměrné pocení.cz
Kontakty