Úvod Nadměrné pocení

Nadměrné pocení

Pocení je pro každého člověka velmi důležité. Jako termoregulační nástroj udržuje v těle stálou teplotu. Při přehřátí začne organismus vylučovat pot, tím nejen vyrovnává teplotu v těle, ale zbavuje ho i jedovatých látek, které jsou člověku nepříznivé. Tímhle způsobem si organismus sám pomáhá k očistě. Pokud je však z nějakého důvodu pocení nadměrné (hyperhydróza), může člověka oslabit, způsobit mu zdravotní obtíže.

Mechanismus pocení

Mechanismus pocení je řízen hormony a nervovým systémem (hypotalamem). Potní žlázy, kterých je v těle zhruba dva miliony, jsou uloženy v nejnižší vrstvě kůže a spirálovitými vývody vylučují pot na povrch epidermu (vrchní vrstva kůže). Pot je slaná tekutina obsahující 99% vody a 1% močoviny a odpadních látek. V normálním prostředí tělo produkuje určité množství potu (cca ½ l). Nejvíc se obvykle potí dlaně, chodidla, podpažní jamky, podňadří a třísla. Pokud tělo reaguje pocením na zvýšený přísun tekutin, teplo, zvýšenou námahu a případný stres přiměřeným zvýšením potu, je to v pořádku.

Co je nadměrné pocení?

O nadměrném pocení se dá hovořit, pokud se člověk potí i v situacích, kdy by normálně neměl, a nebo vylučuje příliš velký obsah potu. V extrémních případech se může vyloučit až 1,5 l tekutin za hodinu, což je pro zdraví organismu nebezpečné. Na kolik je pocení úměrné, jde však těžko vyčíslit, protože je to záležitost ryze individuální. Člověk sám nejlépe pozná, kdy se stala v jeho termoregulačním systému nějaká změna, případně, kdy jej nadměrné vylučování potu začne obtěžovat a oslabovat.

Kdy může nastat nadměrné pocení?

Nadměrné pocení má spoustu příčin:

  • Infekční nemoci. Většina infekčních nemocí je provázena horečkou nebo zvýšenou teplotou, tělo se pak víc potí. Horečka je obranou proti infekci, bakteriím či virům se ve větších teplotách nedaří. Pokud není horečka příliš vysoká a neoslabuje organismus, je lépe ji uměle nesnižovat. Nadměrné vylučování potu je třeba vyrovnávat zvýšeným příjmem tekutin, aby nedošlo k dehydrataci.
  • Menopauza. V období menopauzy, případně jiných hormonálních změn (puberta, těhotenství) bývají časté tzv. návaly horka, které jsou doprovázeny zvýšeným vylučováním potu. Po nastolení hormonální rovnováhy se proces pocení upraví.
  • Neléčený diabetes. Při neléčeném diabetu se objevuje zvýšené pocení a močení. Je to stav, kdy je nutné vyhledat lékaře.
  • Zvýšená činnost štítné žlázy. Ta se dá samozřejmě také léčit a průvodní jevy, jako nadměrné pocení omezit.
  • Problém vnitřních orgánů. Při některém onemocnění vnitřních orgánů (srdce, plic, ledvin, žlučníku či slinivky) může dojít k nadměrnému vylučování potu. Je to druhotný příznak, který po vyléčení vymizí.
  • Vysoký tlak. Při oběhových problémech může nastat pocení, které překračuje normální produkci. Často se tak přihlásí náhlé zvýšení tlaku.
  • Stres, deprese, strach a úzkostné stavy. Protože je pocení řízeno nervovým systémem, reaguje tělo samozřejmě na jakékoliv vybočení z normálu (změny nálad, leknutí, agrese, tréma apod.). Průvodních jevů je víc, jedním z nich je nadměrné pocení.
  • Obezita. Obezita je častou příčinou nadměrného pocení. Špeky prostě zahřívají. Po absolvování redukce váhy se pocení většinou upraví.
  • Špatná životospráva. Stravovací návyky s požíváním ostrých, smažených a příliš horkých jídel může zvýšit pocení. Taktéž i nadměrné pití alkoholu a kávy.
  • Abstinenční příznaky. Při vysazení některých návykových látek může dojít k vylučování tzv. studeného potu.

V některých případech jde o lokalizaci nadměrného pocení v určitých místech, například v podpaží nebo na chodidlech a dlaních.

Jaké jsou průvodní jevy nadměrného pocení?

Kromě vylučování tekutiny (vody), tělo vylučuje i soli a jedovaté látky, kterých se potřebuje organismus zbavit. Ty se mohou projevit na oblečení (při zaschnutí) ošklivými bílými skvrnami. Na kůži mohou působit dráždivě, zvláště u dětí a citlivých osob. Projevují se potničkami (výsevem malých červených skvrn). Pot pokud je čerstvý za normálních okolností není většinou cítit, obsahuje i nějaké antibakteriální složky. Při nadměrném pocení a zvláště tehdy, kde není možnost se ihned umýt, vysušit a převléct, případně přezout, rozkládající se pot začíná nepříjemně páchnout a stává se živnou půdou pro množení bakterií a plísní. Ty přidávají zápachu na intenzitě. Nejčastějšími místy, kde dochází k tvorbě plísní jsou chodidla, hlavně místa mezi prsty na nohou, poté třísla, podpaží a u obézních lidí oblasti pod tzv. kožními řasami (pod prsy, povislým břichem apod.). Dalšími komplikacemi nadměrného pocení může být dehydratace, ztráta solí, zhoustnutí krve,poruchy oběhu a metabolismu a zmatek v iontovém hospodářství.

 

Léčba nadměrného pocení

Pokud dochází dlouhodoběji či opakovaně k nadměrnému pocení, je třeba to nějakým způsobem řešit. Měla by se vždy vystopovat příčina, kterou lze v mnohých případech léčit či odstranit. Když pomine příčina, pomine většinou i nadměrné pocení.

Pokud jde o nějaký funkční problém potních žláz (může být jen u některých), lze jej řešit lokálně přípravky, které tlumí vylučování potu (antiperspiranty), zápach jde eliminovat deodoranty. Je lépe se poradit v lékárně, kde mají kvalitní a specializované zboží. V případě neúspěchu se na mnoha odborných pracovištích aplikují botulotoxinové injekce, které jsou poměrně drahé (několik tisíc korun), ale mohou vyřešit nadměrné pocení až na jeden rok.

Nejúčinnějším a také nejkrajnějším řešením je odstranění potní žlázy. Přistupuje se k němu jen, když ostatní možnosti selhaly. Operace vyřeší problém nadměrného pocení někdy trvale, někdy jen na pár let. Je však poměrně riziková.


TIP : nformace o Halitóze najdete na Zápach z úst. Je způsoben jen špatnou ústní hygienou?
Pakostice nebo-li nemoc králů - nemoc dna. Jedná se o metabolické onemocnění s genetickým základem.

Co může člověk udělat sám?

Každopádně začít víc dbát na hygienu, častěji se mýt, pořádně vysušit pokožku a převlékat se do suchého prádla a oblečení. To by mělo být vzdušné, přiměřené okolní teplotě a vyrobené z přírodních materiálů. V místech většího pocení lze občas aplikovat antiperspirant, případně deodorant. Nic se však nemá přehánět, aby se nezabránilo vylučování škodlivin z těla. Proto je třeba volit dobu, kdy následně dochází ke společenskému kontaktu (při odchodu do práce apod.). Vhodné je upravit i stravovací návyky. Vyhnout se těžkým, smaženým, ostrým a sladkým jídlům a nahradit je čerstvými produkty, zeleninou a ovocem apod. Pokrm i nápoje by se měly konzumovat ve střední teplotě, ne příliš studené či horké.

Při nadměrném pocení je třeba doplnit ztrátu minerálů a solí, hlavně hořčíku. Je proto dobré kompenzovat to některými z doplňků stravy či přírodními produkty. Ty mohou také pozitivně ovlivnit další pocení. Při vzniku plísní je nutné na postižená místa aplikovat antimykotinové krémy a mastičky. Pomáhají i byliny a bylinné čaje (šalvěj apod.).

V dnešní době se vyrábí i prádlo (např. ponožky) s koloidním stříbrem, které zabraňuje pocení, pachu a léčí plísně.

Pokud jde o prostředí s větší teplotou (v parných dnech - doma i v autech, případně u některých profesí - u pecí, ve sklárnách apod.) je nutné ochlazení v podobě větráků či klimatizací.

Nejdůležitější je přiměřený pitný režim!


TIP : sinusitida nebo-li zánět vedlejších dutin nosních. Zánět dutin je časté onemocnění všech věkových skupin. Jak probíhá diagnostika a léčba?

Závěr

Závěrem lze dodat, že nadměrné pocení má vždy vnitřní příčinu. Je nepříjemné pro člověka samotného i pro jeho okolí. V určitých momentech může být i zdraví nebezpečné, zvláště pro malé děti a seniory. Pocení je nutno řešit úpravou životosprávy, dodržováním zvýšené hygieny a léčbou  příčin.


Diskuse (105 komentářů)

Kateřina, (10. 08. 2011 13:02) Reagovat
Určitě se podívejte na tohle:http://www.omlazeni.cz/hrudni-sympatektomie-operacni-37-4741-0.htmla taky:http://195.113.148.2/documents/informovane-souhlasy/Torakoskopicka_horni_hrudni_sympatektomie_IS_r02.pdfJsem nadšená a těším se až to podsoupím...
Jitka, (12. 08. 2011 21:16) Reagovat
Já jsem vyzkoušela ten novej přistroj Electro Antiperspirant a jsem s ním velice spokojená. Konečně se nepotím! Tak kdyby jste si ho taky chtěli zkusit:http://www.electroantiperspirant.com/cz/koupit_pristroj Hodně štěstí a nepoťte se :)
Kristýna, (26. 08. 2011 11:59) Reagovat
Já jen pro všechny: Je mi 16 let s už dva roky chodím vlastne jaro, léto- černá.. Jinak to nejde, DRICLOR ale nedoporučuji,lékařka mne upozornila že je KARCINOGENNÍ!!!!
Lenka, (07. 09. 2011 20:11) Reagovat
přesně to samý mi řekla dermatoložka taky. A když jsem koukala v jiných diskuzích, tak si stěžovali na to, že to štípe a svědí. Takže jsem ho rovnou zamítla a po přečtšní zkušeností lidí z přístrojkem, jsem si ten Electro Antiperspirant taky koupila a jsem spokojená :-)
Nina, (02. 09. 2011 12:27) Reagovat
Dobrý den,taky mám velké problémy s pocením, už přesně nevím od kdy, ale mám takový pocit, že už od základky :cry: Potím se hlavně v podpaží, takže jak psala paní Kristýna, také chodím stále v černé, max bílé, jinak jsou ty velké koláče pod pažemi vidět a jsem z toho zoufalá. Je tolik krásných věcí, co bych chtěla nosit a nemůžu. Říkala jsem si, že třeba porodem se to změní, hormony a tak a ono nic, možná je to ještě horší:-( Nahlodali jste mě tu s tím přístrojem, ale těch peněz :-(
Aneta, (07. 09. 2011 20:16) Reagovat
Holky, měla jsem to samý co vy, taky jsem měla koláče a musela jsem nosit jenom černý. Já zrovna miluju růžovou, ale na tý to bylo hrozný :-(. A před dvěma týdny jsem si objednala Electro Antiperspirant na splátky a v pohodě, už se ani nepotim a můžu zase nosit růžovou :-), takže supééééér :-*
Marie, (28. 09. 2011 06:25) Reagovat
Potila jsem se nadměrně 6, let, navštívila jsem hodně lékařů,ale bezvýsledně.Tak jsem šla do alternativní medicíny a příčinou byly plísně, bakterie, viry a paraziti. Vyčistili jsme tělo a bylo po pocení. To trvalo 2 roky ale výsledek za to stál. Nejhorší je že lékaři neumí diagnostikovat příčinu nejen pocení, ale hodně nemocí.Nenechávejte to jen tak, všešchny problémy se dají řešit.
Marie, (20. 02. 2012 11:22) Reagovat
Aho Maruško, prosím tě, jakou alternativní medicínu máš na mysli? Já přemýšlím o léčení u homeopata (jeho návštěvy jsou však docela drahé), který mi už pomohl od alergie. Potím se po celém těle, nejvíc ale v podpaží - tam mi pomáha driclor a pak hodně na chodidlech, tam mi nepomáhá nic. Jsem z toho už nešťastná a hrozně se za to stydím. Při i menším přehřátí se začnu potit i na hlavě.
Marie, (01. 03. 2012 08:50) Reagovat
Diagnostika všech orgánů se provádí na přístroji Diacom, je to velmi přesné, který vyhodnotí přesně co všechno se v našem těle nachází a co je třeba řešit, jedná se o mikroorganizmy, které jsou příčinou všech nemocí a nebo změn na našem zdraví. Potom se mikroorganizmy ničí plazmovým generátorem-postupně. K tomu se berou přípravky -doplňky stravy velmi kvalitní, protože jsme nemocí také proto, že nemáme imunitu. Já bydlím ve Frýdlantě n.Ostr. my to tady máme všechno. Samozřejmě to je za peníze, protože to nikdy nebude žádná pojišťovna hradit.V případě dalších informací napište, protože to jsem napsala jenom ve zkratce. Zdraví Marie
Anis, (19. 12. 2012 18:20) Reagovat
Souhlasím s tím, že alternativní medicína může být hodně prospěšná a někdy najde řešení problémů, na které klasická medicína nestačí. Na druhou stranu je třeba dobře vybírat. Mnohdy člověk může narazit na podvodníka. Zpočátku jsem si myslela, že podvodníci převažují, ale to také není pravda. Někteří léčitelé jsou hodně dobří.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Nadměrné pocení.cz
Kontakty