Úvod Nadměrné pocení

Nadměrné pocení

Pocení je pro každého člověka velmi důležité. Jako termoregulační nástroj udržuje v těle stálou teplotu. Při přehřátí začne organismus vylučovat pot, tím nejen vyrovnává teplotu v těle, ale zbavuje ho i jedovatých látek, které jsou člověku nepříznivé. Tímhle způsobem si organismus sám pomáhá k očistě. Pokud je však z nějakého důvodu pocení nadměrné (hyperhydróza), může člověka oslabit, způsobit mu zdravotní obtíže.

Mechanismus pocení

Mechanismus pocení je řízen hormony a nervovým systémem (hypotalamem). Potní žlázy, kterých je v těle zhruba dva miliony, jsou uloženy v nejnižší vrstvě kůže a spirálovitými vývody vylučují pot na povrch epidermu (vrchní vrstva kůže). Pot je slaná tekutina obsahující 99% vody a 1% močoviny a odpadních látek. V normálním prostředí tělo produkuje určité množství potu (cca ½ l). Nejvíc se obvykle potí dlaně, chodidla, podpažní jamky, podňadří a třísla. Pokud tělo reaguje pocením na zvýšený přísun tekutin, teplo, zvýšenou námahu a případný stres přiměřeným zvýšením potu, je to v pořádku.

Co je nadměrné pocení?

O nadměrném pocení se dá hovořit, pokud se člověk potí i v situacích, kdy by normálně neměl, a nebo vylučuje příliš velký obsah potu. V extrémních případech se může vyloučit až 1,5 l tekutin za hodinu, což je pro zdraví organismu nebezpečné. Na kolik je pocení úměrné, jde však těžko vyčíslit, protože je to záležitost ryze individuální. Člověk sám nejlépe pozná, kdy se stala v jeho termoregulačním systému nějaká změna, případně, kdy jej nadměrné vylučování potu začne obtěžovat a oslabovat.

Kdy může nastat nadměrné pocení?

Nadměrné pocení má spoustu příčin:

  • Infekční nemoci. Většina infekčních nemocí je provázena horečkou nebo zvýšenou teplotou, tělo se pak víc potí. Horečka je obranou proti infekci, bakteriím či virům se ve větších teplotách nedaří. Pokud není horečka příliš vysoká a neoslabuje organismus, je lépe ji uměle nesnižovat. Nadměrné vylučování potu je třeba vyrovnávat zvýšeným příjmem tekutin, aby nedošlo k dehydrataci.
  • Menopauza. V období menopauzy, případně jiných hormonálních změn (puberta, těhotenství) bývají časté tzv. návaly horka, které jsou doprovázeny zvýšeným vylučováním potu. Po nastolení hormonální rovnováhy se proces pocení upraví.
  • Neléčený diabetes. Při neléčeném diabetu se objevuje zvýšené pocení a močení. Je to stav, kdy je nutné vyhledat lékaře.
  • Zvýšená činnost štítné žlázy. Ta se dá samozřejmě také léčit a průvodní jevy, jako nadměrné pocení omezit.
  • Problém vnitřních orgánů. Při některém onemocnění vnitřních orgánů (srdce, plic, ledvin, žlučníku či slinivky) může dojít k nadměrnému vylučování potu. Je to druhotný příznak, který po vyléčení vymizí.
  • Vysoký tlak. Při oběhových problémech může nastat pocení, které překračuje normální produkci. Často se tak přihlásí náhlé zvýšení tlaku.
  • Stres, deprese, strach a úzkostné stavy. Protože je pocení řízeno nervovým systémem, reaguje tělo samozřejmě na jakékoliv vybočení z normálu (změny nálad, leknutí, agrese, tréma apod.). Průvodních jevů je víc, jedním z nich je nadměrné pocení.
  • Obezita. Obezita je častou příčinou nadměrného pocení. Špeky prostě zahřívají. Po absolvování redukce váhy se pocení většinou upraví.
  • Špatná životospráva. Stravovací návyky s požíváním ostrých, smažených a příliš horkých jídel může zvýšit pocení. Taktéž i nadměrné pití alkoholu a kávy.
  • Abstinenční příznaky. Při vysazení některých návykových látek může dojít k vylučování tzv. studeného potu.

V některých případech jde o lokalizaci nadměrného pocení v určitých místech, například v podpaží nebo na chodidlech a dlaních.

Jaké jsou průvodní jevy nadměrného pocení?

Kromě vylučování tekutiny (vody), tělo vylučuje i soli a jedovaté látky, kterých se potřebuje organismus zbavit. Ty se mohou projevit na oblečení (při zaschnutí) ošklivými bílými skvrnami. Na kůži mohou působit dráždivě, zvláště u dětí a citlivých osob. Projevují se potničkami (výsevem malých červených skvrn). Pot pokud je čerstvý za normálních okolností není většinou cítit, obsahuje i nějaké antibakteriální složky. Při nadměrném pocení a zvláště tehdy, kde není možnost se ihned umýt, vysušit a převléct, případně přezout, rozkládající se pot začíná nepříjemně páchnout a stává se živnou půdou pro množení bakterií a plísní. Ty přidávají zápachu na intenzitě. Nejčastějšími místy, kde dochází k tvorbě plísní jsou chodidla, hlavně místa mezi prsty na nohou, poté třísla, podpaží a u obézních lidí oblasti pod tzv. kožními řasami (pod prsy, povislým břichem apod.). Dalšími komplikacemi nadměrného pocení může být dehydratace, ztráta solí, zhoustnutí krve,poruchy oběhu a metabolismu a zmatek v iontovém hospodářství.

 

Léčba nadměrného pocení

Pokud dochází dlouhodoběji či opakovaně k nadměrnému pocení, je třeba to nějakým způsobem řešit. Měla by se vždy vystopovat příčina, kterou lze v mnohých případech léčit či odstranit. Když pomine příčina, pomine většinou i nadměrné pocení.

Pokud jde o nějaký funkční problém potních žláz (může být jen u některých), lze jej řešit lokálně přípravky, které tlumí vylučování potu (antiperspiranty), zápach jde eliminovat deodoranty. Je lépe se poradit v lékárně, kde mají kvalitní a specializované zboží. V případě neúspěchu se na mnoha odborných pracovištích aplikují botulotoxinové injekce, které jsou poměrně drahé (několik tisíc korun), ale mohou vyřešit nadměrné pocení až na jeden rok.

Nejúčinnějším a také nejkrajnějším řešením je odstranění potní žlázy. Přistupuje se k němu jen, když ostatní možnosti selhaly. Operace vyřeší problém nadměrného pocení někdy trvale, někdy jen na pár let. Je však poměrně riziková.


TIP : nformace o Halitóze najdete na Zápach z úst. Je způsoben jen špatnou ústní hygienou?
Pakostice nebo-li nemoc králů - nemoc dna. Jedná se o metabolické onemocnění s genetickým základem.

Co může člověk udělat sám?

Každopádně začít víc dbát na hygienu, častěji se mýt, pořádně vysušit pokožku a převlékat se do suchého prádla a oblečení. To by mělo být vzdušné, přiměřené okolní teplotě a vyrobené z přírodních materiálů. V místech většího pocení lze občas aplikovat antiperspirant, případně deodorant. Nic se však nemá přehánět, aby se nezabránilo vylučování škodlivin z těla. Proto je třeba volit dobu, kdy následně dochází ke společenskému kontaktu (při odchodu do práce apod.). Vhodné je upravit i stravovací návyky. Vyhnout se těžkým, smaženým, ostrým a sladkým jídlům a nahradit je čerstvými produkty, zeleninou a ovocem apod. Pokrm i nápoje by se měly konzumovat ve střední teplotě, ne příliš studené či horké.

Při nadměrném pocení je třeba doplnit ztrátu minerálů a solí, hlavně hořčíku. Je proto dobré kompenzovat to některými z doplňků stravy či přírodními produkty. Ty mohou také pozitivně ovlivnit další pocení. Při vzniku plísní je nutné na postižená místa aplikovat antimykotinové krémy a mastičky. Pomáhají i byliny a bylinné čaje (šalvěj apod.).

V dnešní době se vyrábí i prádlo (např. ponožky) s koloidním stříbrem, které zabraňuje pocení, pachu a léčí plísně.

Pokud jde o prostředí s větší teplotou (v parných dnech - doma i v autech, případně u některých profesí - u pecí, ve sklárnách apod.) je nutné ochlazení v podobě větráků či klimatizací.

Nejdůležitější je přiměřený pitný režim!


TIP : sinusitida nebo-li zánět vedlejších dutin nosních. Zánět dutin je časté onemocnění všech věkových skupin. Jak probíhá diagnostika a léčba?

Závěr

Závěrem lze dodat, že nadměrné pocení má vždy vnitřní příčinu. Je nepříjemné pro člověka samotného i pro jeho okolí. V určitých momentech může být i zdraví nebezpečné, zvláště pro malé děti a seniory. Pocení je nutno řešit úpravou životosprávy, dodržováním zvýšené hygieny a léčbou  příčin.


Diskuse (105 komentářů)

Anička, (04. 09. 2012 06:58) Reagovat
Zrovna o víkendu jsem viděla zajímavý dokument, který se týkal pocení, hlavně tedy pocení rukou, ale i v podpaží. Nějaké možnosti, jak se toho zbavit existují, takže si myslím, že by lékař skutečně mohl pomoci.
Věrka, (10. 12. 2012 17:04) Reagovat
Asi vím, jakou metodu myslíte, ale člověk se těžko odhodlává to řešit vyloženě operativně. Také si myslím, že to nebude platit pojišťovna. Nebo s tím máte někdo nějaké zkušenosti. Je možné, že časem už toho budu mít tak plné zuby, že se to rozhodnu řešit i za cenu operace.
Jan, (09. 09. 2012 19:02) Reagovat
Zdravím.. Pročítám různé diskuse. Trpím nadměrným pocením a je to už naprosto nepříjemné. Venku může být -20 a ze mě při trocha pohybu leje... naopak nemám vůbec problém v podpaždí, tam je to naprosto v pohodě.. ale zbytek těla, to je už na zbláznění. JE mi 30 a nadváhou netrpím. Nějaká rada, než začnu lítat po doktorech, u kterých si nejsem jistý, jestli na něco přijdou?
Vilma, (03. 01. 2013 15:38) Reagovat
Pročítala jsem si vaše diskuse a také s pocením mám problémy, ale jen v létě. Někteří píšete, že i v zimě. To já ne a právě kvůli tomu léto nenávidím. Nemůžu si vzít nic na sebe, abych to neměla upocený. úplně cítím, jak mi to sráží sebevědomí. Fakt se kvůli tomu celé léto cítím mizerně a trapně.:(
Bedřiška, (10. 01. 2013 10:29) Reagovat
I já mám problémy s pocením a kvůli tomuto problému se bojím i ve škole hlásit, aby fleky v podpaží nebyly vidět. Kvůli tomu si vybírám i oblečení, u kterého nejsou vidět, ale i tak si říkám, co si o mě myslí spolužáci a aby to neviděli. Je to hrozný...
Martin, (11. 01. 2013 10:43) Reagovat
To mi hovor, ja som to tiez maskoval viacerymi vrstvami oblecenia, vreckovkami pod pazuchami a kadejako. Z dricloru som bol akurat cely podrazdeny... Pomohol mi Electro Antiperspirant! Chod to toho, ten pocit byt v suchu je uzasny ;-)
Oldřiška, (25. 02. 2013 13:38) Reagovat
Kéž bych někdy zažila, že mám tričko či halenku a necítím, jak se mi tvoří kruhy z potu. Je to tak trapný ve společnosti. Pořád jen sleduju lidi, jestli se na mě nedivají. Nedokážu se vůbec uvolnit. sedím či stojím tak, aby to bylo co nejméně vidět...Je to fakt peklo.
Mariam, (27. 03. 2013 09:33) Reagovat
To znám. Chodím ještě do školy a kvůli nadměrnému pocení se stydím i přihlásit se.
Erika, (10. 04. 2013 12:41) Reagovat
Mám v poslední době hrozné návaly horka, při kterých se potím, i když je v místnosti nebo venku poměrně zima. Trápí mě to cca měsíc a není to pravidelné. Zkrátka občas takové návaly mám. Nevím, čím to bude...Podle různých popisů mi to připomíná přechod, ale to vzhledem k mému věku (31 let) snad možné není.
Pavla, (12. 06. 2013 07:50) Reagovat
Botulotoxin je skutečně trochu dražší ale když si spočítáte kolik investujete do deodorantů, antiperspirantů a přípravku proti pocení, které stejně moc nefungují, tak se to vyplatí. Navíc, jedna injekce a je na rok klid - žádný stres v práci, na rande nebo schůzce s kamarády. Pokud se bojíte, že je botulotoxin nebezpečný doporučuji přečíst http://www.plastickachirurgie.com/poceni-lecba-p275.html a hned budete v obraze :)
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Nadměrné pocení.cz
Kontakty